Hospodársky výbor NR SR: S bezpečnosťou Mochoviec sme spokojní

27/09/2018
Hospodársky výbor NR SR: S bezpečnosťou Mochoviec sme spokojní
Otázka bezpečnosti Mochoviec bola hlavnou témou návštevy poslancov parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti v jadrovej elektrárni.

Kontrola bezpečnosti na dostavbe tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach je mnohonásobná a dostatočná, potvrdila v stredu 26. septembra po návšteve elektrárne predsedníčka hospodárskeho výboru NR SR za SaS Jana Kiššová. „Na hospodárskom výbore sme tému dostavby a bezpečnosti otvorili z viacerých dôvodov. Jednak to boli medializované informácie o posune termínov dostavby, o prekročení finančného limitu, ale aj obavy z bezpečnosti dostavby,“ konštatovala.

„Mám z toho po návšteve dobrý pocit. Budeme o tom na výbore diskutovať, ak vzniknú ďalšie otázky, som pripravená zaradiť tento bod na rokovanie výboru,“ povedala Kiššová.

„Na dostavbe dnes pracujú všetci česko-slovenskí odborníci, ktorí spúšťali Temelín, Dukovany, Bohunice a Mochovce 1 a 2. Verím, že tu máme ten najlepší tím, ktorý sme boli schopní spolu so zahraničnými odborníkmi dať dohromady.“

Branislav Strýček
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Slovenské elektrárne, a.s.

Podľa generálneho riaditeľa Slovenských elektrární Branislava Strýčka je tretí blok elektrárne v Mochovciach dostavaný na 98 percent. „V auguste bola úspešne ukončená studená hydroskúška tretieho bloku, sme v procese malej revízie. Po nej bude nasledovať horúca hydroskúška, tá by mala byť zrealizovaná koncom tohto roka. V prvom kvartáli budúceho roka začneme s navážaním paliva a v druhom kvartáli uvedieme tretí blok do komerčnej prevádzky. Štvrtý blok spustíme o rok neskôr,“ potvrdil B. Strýček. Za posledných päť rokov bolo v Mochovciach vykonaných desať misií. „Ďalšie sú naplánované v blízkej budúcnosti. Bezpečnosť je pre nás prioritou,“ dodal riaditeľ.

Nové bloky v Mochovciach budú vyrábať približne 7 miliónov megawatt-hodín ročne. Slovensko by tak už v roku 2020 malo byť energeticky sebestačné – prvý raz od roku 2007. Dokonca dosiahneme pozitívne saldo. V roku 2017 sme pritom na Slovensko museli importovať vyše 3 milióny MWh pri celkovej spotrebe viac než 31 miliónov MWh.