Tretí blok v Bohuniciach plánovane odstavia

17/06/2021
Tretí blok v Bohuniciach plánovane odstavia
V sobotu 19. júna 2021 ráno sa začína generálna odstávka 3. bloku jadrovej elektrárne AE Bohunice V2.

Slovenské elektrárne začínajú na 500-megawattovom bohunickom bloku tretiu zo štyroch tohtoročných plánovaných generálnych odstávok slovenských atómových elektrární. Pôjde o generálnu odstávku s čiastočnou výmenou paliva v reaktore.

Najväčší výrobca elektriny v krajine má zároveň naplánované periodické práce, ktoré nie je možné vykonať počas prevádzky jadrového zariadenia – nedeštruktívnu kontrolu reaktora zvonka alebo overenie stavu zvarov na prívodných potrubiach parogenerátorov. V pláne sú aj práce pre zlepšenie účinnosti a bezpečnosti, ako sú výmena rúrok hlavných kondenzátorov turbíny, modernizácia výpočtových staníc či vnútorných rozvodov technickej vody v nejadrovej časti elektrárne.

„Na odstávku sme sa zodpovedne pripravili, máme kvalifikovaný personál a verím, že všetky práce vykonáme bezpečne, kvalitne a načas,“ uviedol Patrik Kašo, riaditeľ elektrárne AE Bohunice V2.

Po ukončení prác bude nasledovať tlaková skúška, ktorá preukáže tesnosť primárneho okruhu pred opätovným spustením jadrového bloku. Obidva bohunické jadrové bloky pritom v plávajúcom indexe Svetovej asociácie prevádzkovateľov jadrových zariadení (WANO) patria medzi úplnú špičku – s najvyšším, 100-bodovým hodnotením.

Odstávky a opravy sú dlhodobo plánovaným procesom a štandardnou súčasťou životného cyklu každej elektrárne. Po ich skončení sú jadrové bloky pripravené na ďalší takmer rok nepretržitej prevádzky, počas ktorého jeden bohunický blok – v porovnaní s modernou plynovou alebo uhoľnou elektrárňou – zabráni vypusteniu takmer 3 miliónov ton emisií CO2 do ovzdušia. Teda zhruba toľko, ako keby zo slovenských ciest zmizla tretina osobných a nákladných áut.

Najmä vďaka jadrovým elektrárňam Slovenské elektrárne, a. s., v roku 2020 dodali do siete až 95 % energie bez emisií CO2, čo je najviac v histórii spoločnosti. Zároveň sú ako jediná firma z krajín V4 v rebríčku top 300 klimatických lídrov Európy – Europe´s Climate Leaders 2021, ktorý zostavil prestížny britský ekonomický denník Financial Times.