Prvých 53 zamestnancov Slovenských elektrární zaočkovali vakcínou proti COVID-19

22/02/2021
Prvých 53 zamestnancov Slovenských elektrární zaočkovali vakcínou proti COVID-19
Ľudia z kritickej infraštruktúry sú na základe rozhodnutia MZ SR očkovaní vakcínou AstraZeneca. Očkovanie je dobrovoľné.

V sobotu 20. februára ministerstvo hospodárstva kontaktovalo Slovenské elektrárne s možnosťou v nedeľu popoludní zaočkovať v Trnave prvých zamestnancov proti COVID-19. Najväčší výrobca elektriny na Slovensku začal ihneď mobilizovať svojich ľudí z vybraných pozícií neďalekej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach (EBO).

Jadrové elektrárne sú totiž pre krajinu kľúčové, vyrábajú až 53 % zo všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku.

„Takáto ponuka sa neodmieta, preto sme zo soboty na nedeľu okamžite začali mobilizovať. Riaditeľ bohunickej elektrárne a jeho tím ešte v sobotu večer pripravili zoznamy a od nedele rána oslovovali vybraných zamestnancov,“ popísal situáciu Miroslav Šarišský, riaditeľ ľudských zdrojov a organizácie riadenia Slovenských elektrární, ktoré zamestnávajú približne 3 600 ľudí.

Vďaka rýchlej reakcii dostalo svoju prvú vakcínu 53 zamestnancov z elektrárne AE Bohunice V2. Očkovanie prebiehalo na strednej zdravotnej škole v Trnave. Všetko šlo hladko – vypísať potvrdenia, pohovor s lekárom, očkovanie, pätnásť minút počkať na odčítanie prípadných vedľajších účinkov. Všetci zamestnanci to zvládli bez problémov.

„Som rád, že tento deň konečne prišiel. Verím, že vakcináciou sa veci posunú vpred, že sa konečne COVID-19 zbavíme a ľudia budú spokojnejší doma, v rodine aj v práci.“

Patrik Kašo
riaditeľ jadrovej elektrárne
AE Bohunice V2

Zamestnanci kritickej infraštruktúry sú na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva očkovaní vakcínou AstraZeneca, pri ktorej platí vekové obmedzenie 55 rokov. Očkovanie je dobrovoľné. Podľa očkovacieho plánu mali zamestnanci Slovenských elektrární prísť na rad až po pedagogických zamestnancoch. Ako však ukázal tento víkend, musia byť pripravení aj na iné, veľmi rýchle scenáre.

„Verím, že začíname vidieť svetlo na konci tunela.“

Branislav Strýček
redseda predstavenstva a generálny riaditeľ
Slovenské elektrárne, a.s.

Ako uviedol generálny riaditeľ Slovenských elektrární, ktoré vyrábajú dve tretiny z elektriny vyrobenej na Slovensku, dlhé týždne oslovovali vládu a všetky relevantné ministerstvá listami a žiadosťami o prioritnú vakcináciu. „Preto ma naozaj veľmi teší, že sa tento proces reálne rozbehol. Pevne verím, že nakoniec zaočkujeme všetkých, ktorí o to budú mať záujem,“ optimisticky konštatoval Branislav Strýček.

Ako to vyzeralo na mieste, si môžete pozrieť aj vo videu: