V Mochovciach sa začína posledná tohtoročná plánovaná odstávka

16/09/2021
V Mochovciach sa začína posledná tohtoročná plánovaná odstávka
V sobotu 18. septembra nadránom sa na druhom bloku v Mochovciach začína plánovaná generálna odstávka.

Ide o poslednou v rade odstávok, ktoré si Slovenské elektrárne, a.s., naplánovali na tento rok. Prvý mochovský a obidva bloky v Jaslovských Bohuniciach ich už majú za sebou.

Najväčší výrobca elektriny na Slovensku okrem štandardných prác plánuje počas odstávky pokračovať aj v jednom z najväčších a dlhodobých investičných projektov – seizmickom zodolňovaní jadrového bloku. Práce budú sťažené pandemickými opatreniami podľa nariadení Úradu verejného zdravotníctva SR.

Hlavným cieľom generálnej odstávky je výmena takmer pätiny paliva v reaktore a vykonanie plánovanej údržby a projektov na zvýšenie bezpečnosti jadrovej elektrárne, ktoré sa nedajú vykonať, keď je blok v prevádzke. Práce sú naplánované na bezmála tri týždne, pričom projekt seizmického zodolnenia bude pokračovať aj v ďalšom roku a ďalších odstávkach.

Slovenské elektrárne majú v harmonograme práce na technickej vode dôležitej a havarijných systémoch, v pláne sú nedeštruktívne kontroly zvarov parogenerátora, práce na nátrubku havarijnej regulačnej kazety, hlavnom cirkulačnom čerpadle či vysokotlakovom diele turbogenerátora.

Martin Mráz, riaditeľ AE Mochovce: „Vstupujeme do ďalšej, v podstate štandardnej odstávky 2. bloku Mochoviec. S našimi skúsenosťami však veľmi dobre vieme, že každá odstáva je jedinečná a prináša osobitné výzvy. Verím, že dôslednou prácou opierajúcou sa o hodnoty našej spoločnosti dosiahneme očakávaný výsledok, teda bezpečný, kvalitný a kontinuálny výkon vo všetkých aktivitách a činnostiach poslednej tohtoročnej plánovanej odstávky.“